Košice
Košice, evropské hlavní město kultury pro rok 2013, postupně mění svou tvář. Nikoli k horšímu. Dříve průmyslové centrum východního Slovenska se stává městem moderním a přeje si lákat další návštěvníky na své historické památky. Komu to nestačí, může prozkoumat okolní přírodu nebo se cestou stavit na hodinu vzdáleném komplexu Spišský hrad.
Největší koncentrace významných pamětihodností je na pěší zóně ve středu Košic s příhodným názvem Hlavná. Kolem ní se soustředí skutečně to hlavní. Funguje jako "plážová" promenáda, nachází se tam množství restaurací, kaváren, cukráren a především architektonických skvostů.
Historickým centrem se dříve vesele procinkávaly tramvaje, v současné době už tomu tak není. Návrat koňky by se ale jevil jako zajímavý nápad na další atrakci pro návštěvníky. Jakákoli podpora turismu je nesmírně důležitá, avšak i takhle Košice nabízejí velice pestrý výběr, jak se zabavit a co obdivovat.
Pohled z dómu sv. Alžběty na ulici Hlavná s divadlem
V současné době je sice nejpůsobivější košická dominanta, dóm sv. Alžbety, částečně pod lešením, ale ani to neubírá této gotické katedrále na kráse. Veškeré rekonstrukční práce navíc můžeme chápat jako pozitivní důsledek příprav na následující velký rok slávy.
Ulice kostelů
Vydáme-li se severně od obchodního centra Aupark, dostaneme se přes Námestie osloboditeľov na již zmiňovanou ulici Hlavná. Před nejvýznamnější stavbou, kterou je největší slovenský chrám, dóm sv. Alžbety, naši pozornost upoutá kostel sv. Michala, stojící v jeho těsném sousedství.
Každého zaujme netradiční architektonické řešení kostela. Pne se do výšky, ačkoli uvnitř vůbec není rozlehlý. Přesto většina lidí okamžitě správně identifikuje hodnotnou ukázku gotického uměleckého slohu. Původně byl postaven ve 14. století jako pohřební kaple dómu sv. Alžbety.
Dóm sv. Alžbety - architektonická perla Košic
Sv. Alžbeta vznikala v letech 1380 až 1508. Jedná se o dílo vrcholné gotiky. Její takřka šedesátimetrová Žigmundova věž (vstupné 1,40 eura, na lístku nám pomocí razítka děkují za milodar) nabízí krásný pohled na celé město, především na blízké červené střechy, Štátne divadlo (připodobňované k pražskému Divadlu na Vinohradech) se zpívající fontánou či na Urbanovu věž, tyčící se přímo ze země hned vedle.
Škoda jen, že rozhled mírně znehodnocuje drátěná síť. Při výšlapu nahoru čekají na návštěvníky v mezipatrech mnohá zastavení se zvony a hodinovými stroji.
Pohled z dómu sv. Alžbety
Jak už bylo řečeno, přímo vedle Alžběty trůní Urbanova věž. Uvnitř se nachází muzeum voskových figurín, které je plné osobností a postav, spjatých s tímto krajem, ať už košický rodák a bývalý prezident Rudolf Schuster nebo uherský král Matyáš Korvín. To jen dokazuje, že nedostatkem atrakcí tato východoslovenská metropole, jejíž obyvatelé povětšinou vždy mívali vřelejší vztah k Praze než Bratislavě, opravdu netrpí.